Relacja z targów Energetab
25 września 2019Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies
10 października 2019Podczas targów Energetab Polskie Stowarzyszenie Branży Elektroenergetycznej zorganizowało debatę pod tytułem „Liderzy czy statyści? Jaką rolę odegrają polskie firmy w transformacji energetycznej?”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Ministerstwa Energii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości.
Otwarcia spotkania dokonał Jacek Stankiewicz – prezes PSBE, który zaprosił do debaty mającej odpowiedzieć na pytanie „Jak firmy mogą wygrać, a nie stracić na transformacji energetycznej?”: Grzegorza Burka – prezesa GLOBEenergia, Bogdana Szymańskiego – prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej PolskaPV, prof. Zbigniewa Hanzelkę z AGH, prof. Andrzeja Bienia z AGH, Ryszarda Pazdana – prezesa Atmoterm SA, Pawła Przybylskiego – prezesa Siemens Gamesa RenewableEnergy, Janusza Gajowieckiego – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Bogdana Maliszewskiego – dyrektora generalnego UL International Polska.
Grzegorz Burek z GLOBEenergia oraz Bogdan Szymański ze Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV zwrócili uwagę na dynamicznie rosnący rynek instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać między innymi w rosnących cenach energii, spadających cenach instalacji oraz w coraz lepszej legislacji. Jednak dalszy rozwój będzie wymagał kolejnych zmian w prawie. Wbrew pozorom rynek mikroinstalacji w Polsce rozwija się lepiej i szybciej niż rynek dużych farm fotowoltaicznych. Według branżowych raportów, już w tym roku Polska może znaleźć się na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Pomóc ma w tym dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w ramach rządowego programu „Mój prąd”.
Paweł Przybylski z Siemens Gamesa Renewable Energy oraz Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przybliżyli perspektywy rynku onshore i offshore dla energetyki wiatrowej w Polsce. Eksperci podkreślali, że do 2030 planowanych jest co najmniej 10 GW mocy wytwórczych pochodzących z morskiej energetyki wiatrowej, których koszt Ministerstwo Energii szacuje na ok. 140 mld zł. Obecnie w Polsce jest ponad 100 rodzimych firm, które mogą brać udział w takich projektach. Nadal jednak branża czeka na projekt ustawy, która ureguluje rynek offshore. Wciąż jest sporo niepewności, które wstrzymują wiele polskich firm przed poważnymi inwestycjami w rozwój własnego potencjału w tym zakresie. Z kolei na lądzie w ciągu najbliższych trzech lat dzięki aukcjom OZE odnotowany zostanie przyrost mocy z wiatraków o 3,5 GW z 5,9 GW w 2019 r. do 9,4 GW w 2022 r.
W kwestii elektromobilności wypowiedział się Ryszard Pazdan, prezes Atmoterm SA. Według jego stanu wiedzy najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest 300 tys. samochodów elektrycznych w Polsce do 2025 r. Trend ten spowoduje wzrost zużycia energii o ok. 0,67 TWh, problemy w przepustowości sieci, utylizacji ogniw litowo-jonowych (corocznie 600 ton), do czego Polska jest nieprzygotowana. Duży wpływ na zjawisko elektromobilności będą miały magazyny energii.
Prof. Zbigniew Hanzelka i prof. Andrzej Bień z AGH podkreślali, że potrzebne jest nowe spojrzenie na współpracę przemysłu z nauką. Ważne jest zinwentaryzowanie możliwości uczelni i ich laboratoriów, odpowiednie ich wykorzystanie i wzajemna inspiracja w rozwoju. Wszystko co nas czeka to swego rodzaju innowacja i tylko wspólne działanie może nam pomóc w pokonaniu konkurencji. Polska kadra naukowa i polskie przedsiębiorstwa są intelektualnie i organizacyjnie gotowe do rywalizacji z zachodnimi ośrodkami i firmami. Osobną sprawą jest poszerzenie programu nauczania w nowych technologiach przesyłu, magazynowania energii, fotowoltaiki, produkcji energii z wykorzystanie offshore i onshore. W aspekcie klastrów i spółdzielni energetycznych niezbędne jest rozszerzenie współpracy elektroenergetyki z innymi gałęziami energetyki poszerzając współpracę o gaz, ropę, biogaz tworząc wielobranżowe biura projektowe patrzące na cały wachlarz zagadnień dotyczący energii i jej optymalnego wykorzystania.
Pan Bogdan Maliszewski z UL International Polska przekonywał, że nowe technologie to nowe wyzwania, ale także nowe możliwości. W procesie transformacji energetycznej należy uwzględnić analizę opłacalności przedsięwzięcia i ocenę ryzyka. Na etapie tworzenia i planowania inwestycji powinniśmy przewidywać potencjalne zagrożenia i wypracować metody ich minimalizacji. Jest to duże pole do działania dla niezależnych firm konsultingowych a także innowacyjnych start-upów.
W drugim panelu pod tytułem „Jaki wpływ na zmiany mogą mieć firmy z branży elektroenergetycznej?” Wojciech Sidziński wiceprezes PSBE przedstawił misję i cele stowarzyszenia oraz nowe pakiety członkostwa, a także najbliższe plany na przyszłość. Swoje wystąpienia zakończył zaproszeniem wszystkich gości debaty do wstępowania w szeregi Stowarzyszenia.