XVI Kongres Nowego Przemysłu
24 września 2019Relacja z debaty PSBE
26 września 2019Organizowane od ponad 30 lat przez ZIAD Bielsko-Biała SA targi ENERGETAB® to największe w Polsce międzynarodowe targi nowoczesnych urządzeń i technologii dla energetyki. Zakres prezentowanych wyrobów i technologii był bardzo obszerny.
Jak co roku, tak i tym razem przeważały urządzenia i aparatura związana z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej od niskiego po najwyższe napięcia.
Ale nie tylko – na tzw. stoiskach plenerowych łatwo można było dojrzeć maszyny, urządzenia czy pojazdy stosowane podczas budowy lub inspekcji linii napowietrznych czy kablowych.
Po raz pierwszy podczas ENERGETAB-u zostały też zorganizowane praktyczne pokazy zastosowania innowacyjnych narzędzi i technologii na poligonie szkoleniowym Ośrodka Szkoleniowego ZIAD-u.
Silnie prezentowaną branżą była też automatyka i elektronika przemysłowa – dostawcy aparatury pomiarowej, filtrów harmonicznych, urządzeń służących do kompensacji mocy biernej, stabilizowanych zasilaczy, regulatorów napędów o różnych poziomach mocy a także aparatów monitorujących jakość dostarczanej energii.
Wydaje się, że dominującą tendencją jest przekształcanie większości tych urządzeń i aparatów w urządzenia „smart.” I nie chodzi tutaj o dopisywanie do nazwy urządzenia modnego określenia lecz wyposażanie ich w elementy umożliwiające komunikowanie się z nimi personelu eksploatującego „na odległość” oraz komunikowanie się urządzeń między sobą, tworząc w ten sposób tzw. „internet rzeczy” (IoT). Ponieważ system energetyczny należy do infrastruktury krytycznej kraju, to potencjalni nabywcy tych „inteligentnych” urządzeń przed zastosowaniem ich w energetyce muszą zadać pytanie o zastosowany poziom cyberbezpieczeństwa tych urządzeń i sieci. Wagę tego problemu podkreśla pojawienie się na targach wystawców oferujących wyrafinowane urządzenia dla „bezpiecznych” systemów transmisji danych, których aplikacje nierzadko sprawdziły się już w systemach militarnych.
Od lat na bielskich targach pojawia się też wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła (tutaj zdecydowanie przeważają LEDy) jak i oprawy czy słupy.
Nie brakowało też przedstawicieli branży OZE, w której przeważali dostawcy paneli fotowoltaicznych oraz niezbędnych układów sterowania czy zabezpieczeń.
Kolejnym „modnym” segmentem produktów były stacje ładowania samochodów elektrycznych – od bardzo „skromnego” punktu ładowania, mieszczącego się w kompozytowym słupie oświetleniowym firmy ALUMAST (nagrodzonym zresztą piękną statuetką przez Prezydenta Bielska – Białej), po stacje o większych mocach i przeznaczonych do szybkiego ładowania. Do stacji tych wystawcy zazwyczaj podłączali samochody elektryczne i targi ENERGETAB® 2019 stały się mimowolnie targami prezentującymi gamę dostępnych na rynku samochodów elektrycznych ( niestety – jeszcze nie polskiej produkcji).
Bielskie targi Energetab to z pewnością dojrzała impreza targowa mająca liczne grono stałych sympatyków i odwiedzających gości, zatem jest to też doskonałe miejsce promocji i budowy wizerunku firmy. Ponad 50 firm zgłosiło swoje produkty do konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach.
Jury Konkursu postanowiło nagrodzić Pucharem Ministra Energii „Rozłącznik napowietrzny –RPZ-24 zaprezentowany przez Zakład Doświadczalny Instytutu Energetyki. RPZ-24 to to montowany na słupach linii napowietrznych SN rozłącznik z próżniowym wyłącznikiem o parametrach 24 kV i 800 A. Dostosowany jest zarówno do sterowania zdalnego jak i ręcznego, i posiada wyjątkowe parametry łączeniowe. Puchar PTPiREE zdobył „Projekt Pylon – katalog słupów kratowych dla linii 110 kV zgłoszony przez firmę ENERGA INVEST Sp. z o.o., a Złotym Medalem PSE S.A. wyróżniono „Układ monitoringu stanu urządzeń i systemów SWICOM zgłoszony przez firmę ABB Sp. z o.o. Natomiast Złoty Medal PGE Energia Odnawialna przypadł firmie ZPUE S.A. za SPS-Smart Power Station”. Ze względu na ograniczone miejsce zachęcamy do zapoznania się z pełną listą nagrodzonych produktów na stronie targów.
Jak co roku, targom towarzyszyły konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące targom. I tak pierwszego dnia targów PTPiREE zorganizowało warsztaty na temat wdrażania kodeksów sieciowych w OSP i OSD a Bielsko-Bialski Oddział SEP – okolicznościową konferencję związaną z obchodzonym w tym roku 100-leciem Stowarzyszenia. Natomiast drugiego dnia Polskie Stowarzyszenie Branży Elektroenergetycznej zaprosiło na interesująca debatę na temat roli polskich firm w realizacji nadchodzącej transformacji energetycznej w Polsce, intrygująco zatytułowaną „Liderzy czy statyści?”.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się także konferencja na temat jakości dostaw wyrobów i robót w procesach realizacji inwestycji sieciowych, której organizatorem wraz ze ZIAD-em była Rada Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP. W interesującej debacie wzięli udział – odpowiedzialni za standaryzację produktów i prekwalifikację wykonawców przedstawiciele PSE S.A. i TAURON Dystrybucji S.A. wraz z przedstawicielami Instytutu Energetyki, przeprowadzającego badania jakościowe i certyfikacje wyrobów. Zastanawiali się oni, jak zapobiegać przypadkom niedotrzymywania parametrów jakościowych przez montowane w sieciach elektroenergetycznych urządzenia i aparaty oraz jak zapobiegać niskiej jakości pracom budowlano – montażowym i to już na etapie przygotowania procesu inwestycyjnego, prowadzonego zgodnie z obowiązującym prawem zamówień publicznych.
Temat jakości elektrycznych aparatów instalowanych w sieciach niskiego napięcia został także poruszony na równolegle odbywającej się konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Aparatury Elektrycznej KIGEiT wraz z PIGE, Pol-lighting i SHE. Dowiedziono na niej, że pomimo sporego wysiłku organizacyjnego i finansowego wielu instytucji, na rynku produktów elektroinstalacyjnych nie ubywa wadliwych czy wręcz niebezpiecznych produktów, szczególnie wśród tanich produktów sprzedawanych często przez internet.
Odbyło się też wiele ciekawych prezentacji organizowanych przez wystawców, które miały na celu przedstawienie najnowszych aparatów do badań ochronnych czy diagnostyki sieci, metod podnoszenia efektywności energetycznej, inteligentnego oświetlenia miast itp.
Ograniczone miejsce na publikację nie pozwala na szersze zaprezentowanie produktów 724 wystawców z 24 krajów europejskich, azjatyckich i USA, których stoiska zajęły prawie 4 ha terenów ekspozycyjnych urokliwie położonych u stóp Dębowca i Szyndzielni.
Dziękując wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w udanych tegorocznych targach ZIAD Bielsko-Biała zaprasza wystawców jak i zwiedzających do udziału w kolejnej – już 33. edycji targów ENERGETAB® w dniach od 15-17 września 2020 r.
Więcej informacji o targach ENERGETAB® 2019, w tym pełny wykaz produktów i firm wyróżnionych przez komisję konkursową oraz galeria zdjęć, są dostępne na stronie www.energetab.pl.
ZIAD BIELSKO-BIAŁA SA (rm)